Svært mange antar at det er en dårlig idé å selge mot slutten av året og utsetter salget til januar. Det er derimot flere gode grunner til å ikke utsette boligsalget.

- Antall boliger for salg har falt markant de siste ukene. På motsatt side opplever vi at antallet interessenter er stabilt høyt, forteller Thea Edland, megler i PrivatMegleren.
Hun vet godt hva hun snakker om. Bare i oktober har hun solgt åtte boliger. - Nå forsvinner et stort antall boliger fra markedet. Det resulterer i at nye boliger som kommer ut for salg blir godt synlige nå.
Nå eller senere
- Vi vurderer hver bolig individuelt. Om vi tror at muligheten for å få god salgssum er høy nå, så anbefaler vi at man forsøker dagens marked.
Edland viser til flere boligsalg de siste ukene som har endt langt over prisantydning. - Selv om dette selvsagt varierer ser vi at det kan være svært mange interessenter og god betalingsvilje der ute. Vi har sett boliger gå for mer enn én million kroner over prisantydning.
Nå forsvinner et stort antall boliger fra markedet. Det resulterer i at nye boliger som kommer ut for salg blir godt synlige nå.
Januar kommer uansett
Edland forklarer at de færreste risikerer noe ved å forsøke markedet på denne siden av nyttår.
- Ender man ikke opp med drømmeprisen på denne siden av nyttår kommer januar uansett.
Hun forklarer at boliger som ikke blir solgt nå kan plukkes av markedet og relanseres uten problemer i januar. - Da presenteres boligen på nytt som en nyhet. På motsatt side er det ikke mulig å «dra tilbake i tid» om man ikke får en god pris i januar, sier Edland med et smil.
Markedet er godt nå
Prisene i Bergen har gått opp rundt seks prosent det siste året.
- Det er lenge siden markedet i Bergen har vært så godt som nå. Renten er lav og folk ser tilsynelatende positivt på fremtiden, til tross for dagens situasjon.
Det skal legges til at boligprisene i Bergen forut for 2020 nærmest har ligget i ro siden 2014.
- Vi har mange som er klare til å kjøpe bolig, etterspørselen er stor etter både leiligheter og familieboliger. Det er særlig familieboliger som forsvinner ut av markedet nå, men også leiligheter oppnår gode resultater. - Vurderer man boligsalg anbefales det å ta en prat med megler om det kan være klokt å forsøke boligen i markedet nå.

Thea Edland Eiendomsmegler
PrivatMegleren Vikebø & Jørgensen